kalo_1

Kalø Cup 2018

Fredag d. 29/9 kl. 12.00 til lørdag d. 30/9 kl. 12.00 afholdt Rønde&Omegns Sportsfiskerforening sin 20 års jubilæums-konkurrence. 50 håbefulde deltagere havde valgt at være med i dysten om de fine præmier. Foreningen havde håbet på lidt flere deltagere, men da der i samme weekend blev afholdt STO-Fyn og den store aborrekonkurrence i Rander Fjord, må det siges at være acceptabelt. Vejret viste sig fra en tålelig side, selvom en frisk vestenvind gav skumsprøjt i skæget på dem der valgte at fiske på kyster med pålandsvind.

Der blev taget godt med fisk, mens det kneb lidt med størrelsen. Der blev dog indvejet fine fisk, selvom et par stykker ikke kunne overholde foreningens krav om en konditionsfaktor på 1, bl.a. en flot fisk, indvejet 5 min før lukketid, der kunne have løbet med 1 pladsen. Det var rigtig ærgerligt, men reglerne skulle selvfølgelig overholdes. Der var præmier til alle indvejede fisk og de tilmeldte juniorer fik alle et flot fiskesæt fra ABU.

Der var højt humør omkring indvejningsstedet på Nappedam Lystbådehavn og der blev taget godt fra ved den opstillede pølsevogn. Vi vil fra foreningens side sige tak til alle deltagerne og de frivillige for at bidrage til et godt arrangement, og en stor tak til alle vores sponsorer for de flotte præmier.

Præmieliste havørred:
1. Peter Sommer – 1,95 kg og 57 cm
2. Nikolaj Bjerg – 1,75 kg og 54 cm
3. Lars Knudsen – 1,63 kg og 54 cm
4. Carsten Nørgaard – 1,435 kg og 51 cm
5. Thomas Knudsen – 1,035 kg og 46 cm
6. Lars Andersen – 1,00 kg og 46 cm
7. Jim Heding – 0,725 kg og 41 cm
Præmieliste fladfisk:
1. Louis Landgren – skrubbe på 0,365 kg og 32 cm
2. Jens Jørgen Holst – skrubbe på 0,295 kg og 32 cm.
 

Del:
Del på facebook
Facebook
Del på twitter
Twitter
Del på pinterest
Pinterest
Del på linkedin
LinkedIn
Nyheder
Tips & Guides
Lystfisker artikler til dig
setup

Bait Finesse System – UL fiskeri med multihjul

lystfiskeri-groenland
Diverse

Fisketur på Grønland i -25 grader

google-earth-fiske-guide

Google Earth Fiskeri

Fiske Klubben

Modtag produktnyheder, artikler, tilbud og rabatter direkte i indbakken.

Måske du har lyst til at læse
havørred limfjorden
Diverse

Ministeropfordring: Tag ud og fisk

Fjordfiskeri

Spaniens Sortstribede Monstre

setup

Bait Finesse System – UL fiskeri med multihjul